آیا عطر برای چشم ضرر دارد؟

به صورت بالقوه بله. البته هیچ کس به صورت عمدی عطر را در چشم خود اسپری نمی‌کند. ولی به هر حال ممکن است موقع اسپری کردن عطر روی لباس، جهت پاشنده اسپری درست نباشد و عطر در چشم هم پاشیده شود. یا فرد دستهای خود را با عطر مرطوب شده را به چشم بزند.

در بهترین حالت که عطر از مواد طبیعی ساخته شده، الکل عطر فقط باعث سوزش چشم می‌شود که با شستشو قابل رفع است. در حالتهای بدتر که عطر از مواد شیمیایی ناشناخته ساخته شده است، ممکن است حتی باعث تاری دید شود.

پس از پاشش عطر در چشم چه کاری باید انجام داد؟

  1. چشم را نمالید.
  2. چشم را بشویید. برای این کار دمای آب سینک را به دمای تقریبا بدن تنظیم کنید و چشم را زیر آب جاری بگیرید. این کار را حداقل به مدت 20 دقیقه انجام دهید. به صورتی که آب کاملا سطح چشم را بشوید.
  3. هنگام شستشو پلک بزنید تا آب به زیر پلک هم جریان پیدا کند.
  4. هر 30 ثانیه چشم در حال شستشو را عوض کنید.
  5. پس از اینکه شستشو تمام شد به مدت 30 دقیقه تا یک ساعت به چشمانتان استراحت دهید. بر روی مبل بنشینید یا روی تخت دراز بکشید و چشمان خود را بسته نگه دارید تا اشک به صورت طبیعی شستشوی بیشتر را انجام دهد.
بهتر است بعد از این موارد و برای اطمینان، از پزشک متخصص یا بخش اورژانس بیمارستانهای چشم پزشکی مشورت بگیرید. البته معمولا با این کارها عطر کاملا شسته شده و مشکلی برای چشم پیش نمی‌آید.
ولی اگر مشکل حل نشد و قرمزی چشم بیشتر شد و یا دچار تاری دید و درد در ناحیه چشم شدید حتما به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *