چرا بوی عطر در طول روز تغییر می کند؟

تغییر بوی عطر در طول روز به این دلیل اتفاق می‌افتد که عطر از نت‌های متفاوتی ساخته شده است که در طول روز و با گذشت زمان از زدن عطر، رفتار متفاوتی دارند. همچنین، علاوه بر ترکیب مواد سازنده عطر، نوع و شیمی  پوست بدن و حتی شرایط محیط نیز در تغییر رایحه عطر در طول زمان، موثر هستند. مثلا هوای گرم و خشک به سرعت عطر را بخار می‌کند، در حالی که در هوای مرطوب ماندگاری عطر بیشتر است. 

عطرهای معروف ترکیب پیچیده‌ای هستند از نت‌های متفاوت که یک هرم (هرم رایحه) را تشکیل می‌دهند. مثلا نت‌های مختلف عطر معروف اونتوس از برند کرید به صورت زیر است:

هرم رایحه کرید اونتوس

نت‌های بالا که فرارترین مواد به کار رفته در عطر هستند، بسیار سریع حس می‌شوند و ماندگاری پایینی دارند. پس از آن نت‌های میانی هستند که معمولا از گل و مواد گیاهی هستند. این نت‌ها دوام بیشتری دارند ولی باز هم بعد از چند ساعت، محو می‌شوند.

نت‌های پایه که بیشتری ماندگاری را دارند معمولا دارای ترکیبات چوب، کهربا و مشک هستند. در انتهای روز بخش اعظم رایحه عطر عملا نت‌های پایه هستند و نت‌های آغازین و میانی عملا محو شده‌اند. به همین دلیل در طول روز و با گذشت زمان، رایحه عطر تغییر می‌کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *